Tarptautiniai jaunimo mainai „Mindful Entrepreneurship“: patirtis, kurią sunku nusakyti žodžiais

Šiuolaikinis Brazilijos rašytojas Paulo Coelho yra pasakęs:Galimybė įgyvendinti svajonę – štai kas gyvenimą daro įdomų.” Taip jau nutiko, kad vienu metu į keturių žavių, bet skirtingų merginų galvas atėjo tokia pati idėja ir svajonė, kuri galiausiai tapo tikslu. Merginos, atrodo, panoro neįmanomo dalyko – susieti sąmoningumą ir verslumą bei įgyvendinti tarptautinius jaunimo mainus. Skamba neįtikėtinai? Viskas įmanoma, jei to trokšti iš visos širdies!

Rugsėjo 21 – 28 dienomis vyko tarptautiniai jaunimo mainai „Mindful Entrepreneurship”, finansuojami „Erasmus +” programos. Projekte dalyvavo po penkis atstovus iš kiekvienos šalies: Italijos, Rumunijos, Bulgarijos, Latvijos, Ispanijos ir Lietuvos. Pagrindinis šio projekto tikslas – skatinti ekonominį įsitraukimą jaunuolių tarpe, ugdant verslumo įgūdžius, sąmoningumą ir harmoningus santykius su aplinkiniais. Projektu siekta sudaryti sąlygas bendravimui ir bendradarbiavimui, sukuriant paprastą penkių žingsnių gidą, padėsiantį suplanuoti verslo idėją. Jį sudarė: savęs vertinimas, „minkštieji” įgūdžiai, „kietieji” įgūdžiai, idėjų kūrimas ir jų įgyvendinimas.

Įvairaus amžiaus dalyviai – skirtingos įžvalgos bei mąstymas

Buvo be galo smagu, nes tarptautinių jaunimo mainų projektą rašė ir koordinavo „senoji“ Jaunųjų Lyderių klubo narė Miglė Makuškaitė. Projekto idėja kilo dalyvaujant projektų valdymo mokymuose „Let’s Play“, kurie vyko Čekijoje, Liberec mieste. Diskutuojant su organizacijų atstovais buvo pastebėta, kad jauni žmonės stokoja socialinių įgūdžių, kurie reikalingi sėkmingam dalyvavimui darbo rinkoje bei savęs realizavimui. Projektą norėta rašyti tam, kad dalyviams būtų suteikta galimybė ugdyti savo kompetencijas, kartu kurti užsiėmimus, kuriuose didelis dėmesys būtų skiriamas asmeniniam tobulėjimui ir emociniam intelektui.

Tarptautiniuose jaunimo mainuose dalyvavo jaunuoliai nuo 16 iki 29 metų kartu su lyderiais iš kiekvienos šalies. Dalyviai į šį projektą suvažiavo bendram tikslui, todėl skirtingos įžvalgos, mąstymas tik dar labiau prisidėjo prie įvairiapusės informacijos dalijimosi bei geresnio jos įsisavinimo. Taip mainuose susiliejo du frontai: patirties verslumo srityje turintys vyresnieji jaunuoliai bei inovatyvioji jaunesniųjų karta. Taigi, tokiu būdu buvo išgirsta tikrai išradingų ir įdomių idėjų.

Tarptautiniai jaunimo mainai prabėgo greitai, bet be galo prasmingai

Tarptautinių jaunimo mainų projektas prabėgo taip greitai, kad atsikvošėti buvo pernelyg sunku. Septynios dienos, atrodo, pakankamai ilgas laiko tarpas. Tačiau šį kartą savaitė veikiau panašėjo į vieną, labai ilgą dieną. Juk geri dalykai niekada nesitęsia amžinai, todėl tik dar labiau vertinome kiekvieną akimirką ir menkiausią smulkmeną.

Rytus pradėdavome nuo įspūdžių, jausmų ir savijautos pasidalinimo, kad.po tokios ryto įžangos būtumėm pasiruošę laukiančioms dienos veikloms.

Pirmosiomis dienoms susipažinome su dalyviais, naudodami neformalaus ugdymo metodus. Tokiu būdu po truputį drąsėjome, laisvėjome, apie vieni kitus sužinojome daug įdomių dalykų,  o užsieniečių vardus ištarti bei atsiminti darėsi vis legviau ir lengviau.

Išsikėlėme asmeninius mokymosi tikslus, kurie buvo tolimesnio įsivertinimo pagrindas. Taip pat aptarėme galimus lūkesčius, prisidėjimą ir baimes projekto metu. Be viso to, susikūrėme taisykles, kuriomis vadovavomės kiekvieną dieną.

Užsiemimus vedė ne tik projekto organizatoriai, bet ir patys dalyviai. Jie su lyderių pagalba atrado geriausius metodus, gilinosi į tam tikrą temą ir šias žinias perdavė grupei. Per reflekcijas šios patirtys būdavo įvardijamos ir išgryninamos. Tokiu būdu aiškindavomės, kaip patobulėjome  ir kaip turimus įgūdžius galima pritaikyti asmeniniame ir profesiniame tobulėjime.

Sudalyvavimas miesto šventėje bei Lietuvos sostinės aplankymas

Turėjome galimybę sudalyvauti miesto šventėje. Aikštėje prie Rokiškio rajono savivaldybės vyko tarptautinių jaunimo mainų projekto „Mindful Entrepreneurship“ pristatymas. Kiekviena projekte dalyvaujanti šalis supažindino  Rokiškio miestą su savo kultūra, atlikdama įvairiausius tradicinius šokius bei dainas.

Aplankėme ilgaamžę Lietuvos sostinę Vilnių. Ten dalyvavome paskaitoje apie „Mindfulness” ir pabūvojome NVO „Avilys” (bendruomeninė nevyriausybinių organizacijų (NVO) ir socialinių inovatorių darbo, kūrybos ir bendravimo erdvė). Jo koordinatorė Gabrielė Marija Vasiliauskaitė pasakojo apie socialinio verslo situaciją Lietuvoje. Iš užsienio atvykę dalyviai susipažino su Lietuvos sostine, paklaidžiojo siauromis senamiesčio gatvėmis, žavėjosi unikalia Vilniaus architektūra bei dalino apsikabinimus praeiviams, kadangi išmoko lietuviškai pasakyti frazę „nemokami apsikabinimai“.

Viso projekto metu gyvenome kartu, todėl pamatėne kultūrinius skirtumus, pažinome kitų šalių mentalitetą. Vykęs nacionalinis vakaras leido iš arčiau susipažinti su visų dalyvaujančių šalių kultūromis ir tradicijomis.

Verslumas, grįstas sąmoningumu

Pasitelkus kūrybišką mąstymą bei pirmomis dienomis naudotas savianalizės technikas, pradėjome gilintis į verslumą. Žinių apsikeitimas vyko tarp pačių dalyvių: vyresnieji pasidalino savo žiniomis ir patirtimi veslumo srityje, o jaunieji dalinosi savo įnovatyviu požiūriu į šių dienų rinką. Taip buvo pilnai ir kokybiškai išpildyta pačių mainų esmė – keistis turima informacija.

Įgijome  marketingo įgūdžių, sužinojome, kaip idėjas paversti realybe ir kokių techninių žinių ir įgūdžių tam reikia. Savo verslo idėjų vystymui kūrėme strategijas, aiškinomės, kokių resursų reikia idėjos įgyvendinimui. O idėjos buvo be galo įdomios: išskirtinio dizaino kojinės dviratininkams, meno terapijos centras, neformali mokykla, produktų eksportavimas ir importavimas, namų pirkimas ir nuomavimas, sraigių ūkis bei dar daugiau šaunių idėjų.

Projekto dalyvius stebino Rokiškio gyventojų dosnumas

Turėjome labai smagią užduotį, kurią mums skyrė Latvijos komanda: užsidirbti Rokiškio mieste vos per vieną valandą. Atrodė, kad ši užduotis yra neįmanoma, bet kiekvieno iš mūsų kūrybiškumas bei gebėjimas dirbti kartu atnešė puikius rezultatus. Susiskirstėme į mažesnes komandas ir nieko nelaukdami pradėjome „uždarbiauti“: šokome, dainavome, Rokiškio įmonėms kūrėme reklaminius filmukus, darėme apyrankes. Buvome šokiruoti, nes rezultatai pranoko visus lūkesčius. Žmonės buvo labai dosnūs, džiaugėsi, kad jauni žmonės nesnaudžia.

Paskutiniąją dieną vainikavo įvertinimas / įsivertinimas

Paskutiniąją dieną vyko galutinis įvertinimas / įsivertinimas, kurio metu prisiminėme viską, kas įvyko pastarosiomis dienomis. Kiekvienas dalyvis pasidalino, ką išmoko bei kas galėjo būti geriau.

Buvo labai malonu ir gera matyti suartėjusius dalyvus, kurie po visų veiklų norėdavo pabūti kartu, eiti pasigrožėti žvaigždėtu dangumi, pasivaikščioti miesto alėja, groti gitara, šokti ar atvirai pasikalbėti.

Nuoširdžiai dėkojame mūsų rėmėjams: UAB „Darola“, UAB „Lašų duona“, AB „Rokiškio sūris“.