Trashsitis
Apie
Projektas: Trashsitis
Data: 2019m.
Vieta: Rokiškis
Projekto tema – ekologija, tvarumas
Pagrindinis projekto tikslas – siekti Rokiškio bendruomenę ir kitus žmones, įsitraukusius į projektą, suprasti, kas yra darnus vystymasis, padėti jiems suvokti pagrindines jo koncepcijas ir stengtis jas įdiegti į žmonių ir visuomenės gyvenimus
Projektas siekia – Skatinti jaunus žmones susipažinti su 3R – Reduce, Reuse, Recycle (liet. naudok iš naujo, mažink naudojimą, perdirbk), didinti jų domėjimąsi ekologija, siekti sąmoningo jų suvokimo apie aplinkos taršos žalą ir realių veiksmų jų gyvenimuose. Taip pat supažindinti iniciatyvius jaunuolius su žiedine ekonomika, skatinti juos naudoti šį ekonomikos modelį savo ateities darbuose bei projektuose, supažindinti žmones su rūšiavimo nauda, sumažinti maisto švaistymą Rokiškio rajone.
Projekto renginiai
Vasaros stovykla „Stop it“
Įvairiais metodais, diskusijomis gilinome žinias apie ekologiją, tvarų gyvenimo būdą bei šiuometinę pasaulio būseną.
Kiekvieną dieną stovykloje išmokome naujų dalykų. Patys pasigaminome purškalą nuo uodų, dantų pastą, kūno ir veido šveitiklį, veido toniką, kremą po skutimosi bei kūno dezodorantą. Pasiskirstę į tris grupeles sau rengėme pop – up vakarienę.
Stovyklos metu taip pat padėjome gražinti Zero waste fest’19. Gaminome dekoracijas, iš Inovatorių slėnyje rastų, jau nebe naudojamų, daiktų. Iš palečių gaminome krėslus bei staliukus. Paparčiais apželdinome šiukšlių dėžes skirtas rūšiavimui.
Dirbome ne tik prieš, bet ir pačio festivalio metu savanoriavome. Sutikome festivalio dalyvius informacijos centre, skenavome jų bilietus, dalinome jiems akreditacijas. Padėjome Inovatorių slėnio šefui gaminti maistą festivalio metu čia atvykusiems žmonėms.
Zero waste fest’19 metu buvo galima nemokamai sudalyvauti naktiniame žygyje basomis, keletas mūsų stovyklios dalyvių tuo susidomėjo ir sudalyvavo, tai buvo nuostabi patirtis, nes žygio maršruto dalis tesėsi ir upe.
Kitą dieną padėjome festivalio organizatoriams susitvarkyti ir tesėme kitas stovyklos veiklas.
Šiukšlių rinkimo akcija „Go Clean“
Saulėtą balandžio 18 dieną su 6-iomis rokiškėnų komandomis prisidėjome prie švaresnės Rokiškio miesto aplinkos, sutvarkydami vieną iš labiausiai prišiukšlintų vietų Rokiškio mieste – „Katakombas“.
Komandoms dalyvavusioms šiukšlių rinkimo akcijoje „Go Clean“ įteikėme PIPIRINI PIZZA dovanų kuponus
Džiaugemės savo renginiu ir tikimės, kad juo paskatinome kitas tokio pobūdžio akcijas!
ZERO WASTE vakarienė
Balandžio 6 dieną vyko dar vienas projekto „TrashSitis“ renginys – protmūšis „Perženk proto ribą“. Susirinkusios komandos, turėjo galimybę smagiai praleisti laiką ir gilinti savo žinias apie ekologiją. Protmūšio metu buvo patiekta zero waste vakarienė, kurią su šefo Edmundo pagalba gaminome iš ekologiškų produktų. Protmūšio prizines vietas laimėjusios komandos buvo apdovanotos prizais, kurie padės saugoti ir tausoti mūsų planetą.
Mokymai „Kritinė Riba“
2019 m. balandžio 5-6 dienomis vyko atidaromasis projekto renginys – mokymai „Kritinė riba“. Jų metu Urban Earth Lovers įkūrėjos Miglė Makuškaitė ir Laura Prievelytė – Juknė dalinosi savo patirtimi ir patarimais kaip gyventi tvariau. Mokymų metu lektorės dalyvius supažindino su „zero waste“ principais, papasakojo apie savo patirtį laikantis minimalizmo ir „low impact“ idėjų. Mokymų metu dalyviai galėjo iš arčiau susipažinti su ekologijos tema išvykos i biodinaminį ekologinį Ilzenbergo dvaro ūkį. Ekskursijos metu dalyviai pasivaikščiojo po dvaro teritoriją, pamatė kaip dvaras susitvarko su visomis atliekomis. Mokymų dalyvė Aistė Lukoševičiūtė dalinasi savo įspūdžiais : „Mokymų metu pagilinau jau turėtas žinias apie minimalizmą, išgirdau įdomių žmonių požiūrius, kurie padeda man augti kaip asmenybei. Tai buvo nauja patirtis, kuri praplėtė pasaulio suvokimą. Supratau ekologijos svarbą, problemas šiuo metu esančias pasaulyje, radau būdų, kaip galėčiau prisidėdi prie taršos mažinimo minimaliai pakeisdama savo kasdienius įpročius. Iš lektorių mokiausi empatijos kitų nuomonei, argumentavimo meno. Džiaugiuosi turėjusi progą artimiau pabendrauti su konkrečių tikslų siekiančiomis merginomis, žavėjausi jų nuomonės tvirtumu.“
Kitoks mokymų formatas sužavėjo ir dalyvę Gretą Straigytę – „Mokymai paliko manyje daug susimąstymų apie aplinkinį pasaulį, apie tai, kaip svarbu yra gyventi nesavanaudiškai. Prisileidau” ekologiją arčiau savęs, supratau jos esmę, svarbą, supratau, kaip turėčiau elgtis, norėdama išsaugoti gamtą ir ateities kartoms. Lektorės buvo ypatingai atviros ir informatyvios. Tema, kurią nagrinėjome iki šiol, man buvo labai tolima, todėl džiaugiuosi praplėtusi savo akiratį.“
Šiukšlių dėžių gamyba
Projekto metu taip pat buvo pagaminta 10 šiukšlių dėžių. Tiesa, tai nėra paprastos šiukšliadėžės – jos pagamintos iš nebenaudojamos tekstilės produktų ir cemento skiedinio. Prie šiukšlių dėžių gaminimo prisidėjo Rokiškio Juozo Tumo – Vaižganto gimnazijos mokiniai, kurie kartu su darbų mokytoju pagamino šias šiukšliadėžes. Su mokyklos vadovybe buvo susitarta, kad visos šios šiukšliadėžės bus pastatytos mokyklos teritorijoje. Tai yra dar vienas puikus pavyzdys kaip galima naudingai išnaudoti nebenaudojamus daiktus, o ne tiesiog išmesti į šiukšlių dėžę.
Kitoks mokymų formatas sužavėjo ir dalyvę Gretą Straigytę – „Mokymai paliko manyje daug susimąstymų apie aplinkinį pasaulį, apie tai, kaip svarbu yra gyventi nesavanaudiškai. Prisileidau” ekologiją arčiau savęs, supratau jos esmę, svarbą, supratau, kaip turėčiau elgtis, norėdama išsaugoti gamtą ir ateities kartoms. Lektorės buvo ypatingai atviros ir informatyvios. Tema, kurią nagrinėjome iki šiol, man buvo labai tolima, todėl džiaugiuosi praplėtusi savo akiratį.“
Baigiamasis renginys „Done“
Rugsėjo 21d. dalyvavome Rokiškio miesto gimtadienyje. Visą dieną žmonės galėjo apsilankyti „Trashsičio“ palapinėje, pabendrauti su aktyviu RJOS „Apvalus stalas“ jaunimu. Veiklos turėjo tiek vaikai, tiek jų tėveliai. Svečiuose turėjome organizaciją, vedančią užsiėmimus vaikams – „Pilni namai“. Vaikai iš organinių medžiagų gamino spurgas, žaidė žaidimus, o po užsiėmimo išsinešė gerą nuotaiką ir labai skaniai atrodančias spurgas. Kol vaikai gamino spurgas, jų tėveliai buvo kviečiami apžiūrėti palapinę, kuri buvo papuošta nuotraukomis iš kitų „Trashsičio“ veiklų ir sumaniai iš stiklainių pagamintomis žvakėmis. mas, kaip pamatyti ir priimti sąmoningus ir teisingus sprendimus – tokius ir daugelį kitų klausimų Projekto organizatoriai noriai pasakojo apie projektą, jo tikslus ir būsimas, bei jau įvykdytas veiklas. Be to, buvo vykdoma viktorina, kurios metu teisingai atsakius į su ekologija susijusį klausimą, buvo galima laimėti bambukinį šiaudelį – puikų ir ekologišką pakaitalą įprastiems plastikiniams šiaudeliams. Visos šventės metu prie palapinės buvo galima sutikti ir gyvą brokoliuką – projekto „Trashsitis“ personažą, kuris su džiaugsmu fotografavosi su visais norinčiais.
Nepaisant vėsoko oro, palapinėje iki pat vėlumos buvo daug žmonių, kurie galėjo ne vien susipažinti su projektu, bet ir pasigaminti DYI (do it yourself – pasidaryk pats) produktų – dantų pastos, veido kremo.
Mokymai „Kaip nežinomybėje jaustis lyg namuose“
Lapkričio 30 – gruodžio 1 dienomis Rokiškyje buvo organizuoti mokymai kiek neįprasta tema – „Kaip nežinomybėje jaustis kaip namuose?“. Mokymų lektorius Povilas Plūkas mokymų dalyvius supažindino su kūrybiškumo ir improvizacijos gebėjimais. Šie regis nelabai su ekologija susiję gebėjimai pasirodė visai pravartūs. Mokymų metu dalyviai išmoko pažvelgti į ekologijos temą kūrybiškiau – kaip galima kūrybiškiau žiūrėti į taršos ir kitas problemokymų dalyviai kėlė sau ir bandė įveikti susidariusius iššūkius.